Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Sluchátka

Jak vybrat sluchátka?

 
Zpříjemněte si čas strávený s hudbou.
 
Někteří lidé si den bez sluchátek již sotva dokážou představit. Navzdory tomu ale výběr často podceňují a ze své investice zdaleka nevytěží maximum. Jak tedy vybrat ta pravá?
 
 
 

 

Rozdělení sluchátek

 
 

1) Podle konstrukce

 
Sluchátka se dělí do několika kategorií podle konstrukce. Nelze říci, jaká varianta je nejlepší, záleží to především na použití a preferencích uživatele. Pokud máte možnost si před koupí daný typ vyzkoušet, třeba zapůjčením od někoho z okolí, určitě tak učiňte.
 
 
 
Taková sluchátka hrají vně uší a spojeny jsou mostem vedeným přes horní část hlavy. Jejich výhodou je pohodlné nošení, nicméně po delším poslechu mohou být uši nepříjemně otlačené. Spojovací konstrukce se také používáním namáhá, a především u levnějších modelů má tendence odcházet.
 
 
 
Mezi sluchátky s týlním mostem naleznete modely hrající vně i uvnitř uší. Jedná se o nejstabilnější možnost nošení, a proto tuto konstrukci často využívají sportovní sluchátka. Týlní most nebývá namáhán tolik jako hlavový, a méně často tak nastává problém s životností. Nevýhodou u tohoto typu je menší výběr.
 
 
 
Jedná se o sluchátka, která se vkládají přímo do uší. Nabízejí tak dobrou izolaci od okolních ruchů, především pecková sluchátka ale nemusí sedět každému. Další výhodou je lehká a skladná konstrukce. Zaměřte se také na provedení kabelu – některá sluchátka mají z rozdělení k jednotlivým sluchátkům stejnou vzdálenost, některá ale k jednomu výrazně delší. V takovém případě jsou určena k nošení za krkem, díky čemuž lépe drží, někomu ale takový způsob nošení nemusí vyhovovat.
 
 

2) Podle usazení

 
• Circumaurální sluchátka
 
Sluchátka tohoto typu zcela obepínají ušní boltec, a potlačují tak okolní ruchy. Tuto konstrukci často využívají profesionální modely určené pro domácí či studiový poslech, převážně je tedy zastoupena u dražších modelů s kvalitním zvukem. Nevýhodou je neskladnost konstrukce a také pocení uší při delším používání. Část obepínající ucho totiž bývá většinou vyrobena z umělé kůže, u luxusních modelů i z kůže pravé.
 
 
• Supraaurální sluchátka
 
Tento druh sluchátek přímo přiléhá na ušní boltec, jsou tak oproti circumaurálním povětšinou kompaktnější. Mnohdy jde tak o modely určené pro běžné používání takříkajíc za pochodu, které nevsází na vysokou kvalitu zvuku. Slabší je u nich izolace od okolních ruchů, navíc se u nich nejčastěji objevuje problém s otlačenýma ušima. 
 
 
• Pecky
 
Nejčastěji tento typ naleznete přibalený k mobilnímu telefonu, často jde přitom o produkt nepříliš valné kvality. High-endových peckových sluchátek není na trhu mnoho, k sehnání ale jsou. Nosí se ve vyústění zvukovodu, kvůli různým tvarům ušního boltce nemusí každému sednout a zároveň na jejich usazení velmi záleží výsledný zvuk. 
 
 
• Špunty
 
Pro špuntová sluchátka se často používá také označení in-ear, a to proto, že se vkládají přímo do zvukovodu. Mezi laickou veřejností se často objevuje názor, že to pro uši musí být velmi škodlivé, díky skvělé izolaci okolních ruchů je ale možné poslouchat na o několik stupňů menší hlasitost než třeba u supraaurálních sluchátek. Například při pohybu městem ale tato izolace vyžaduje větší pozornost uživatele. Nevýhodou je také fakt, že se velmi zanášejí ušním mazem, a proto je třeba je často čistit.
 
 
 

3) Podle provedení mušle

 
 
Jejich mušle je po většině plochy perforována, a tak pouští k uživateli i okolní zvuky. Funguje to ale i opačně, například pro poslech v MHD tak nejsou příliš vhodná, protože sluchátka hrají nejen směrem do uší, ale částečně i směrem ven. Mezi 
high-endovými modely mají s ohledem na slabší izolaci nižší zastoupení. 
 
 
 
Mušle takových sluchátek jsou zvenku akusticky zcela oddělená od okolí, v případě circumaurálních sluchátek to tak znamená takřka perfektní izolaci, u supraaurálních je také obstojná. Právě drahé profesionální modely bývají z této kategorie, jelikož uživateli dopřejí nerušený poslech.
 
 
 
Jedná se o jakýsi mezistupeň mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky, kdy je vnější část mušle perforovaná pouze částečně. Zvuk je podobný otevřeným sluchátkům, avšak méně narušován okolními ruchy.
 
        
 
 

 

Ujasněte si, jak budete sluchátka používat

 
Různá sluchátka jsou vhodná pro různé účely. Pro každodenní poslech během cest do školy či práce se zaměřte především na skladnost, kvalitu provedení a komfort nošení. Pozornost směřujte zejména na ochranu kabelu okolo konektoru a mušlí, zde je totiž nejvíce namáhán.
 
Chcete sluchátka používat při sportu? Dbejte na to, aby dobře držela na hlavě. Nejčastěji se uplatňují peckové a špuntové modely. Vyloženě sportovní sluchátka mají často týlní most a ještě spony, kterými se za ucho dodatečně zajistí. Pokud jste náruživým sportovcem, rozhodně zvažte investici do bezdrátových sluchátek, rozdíl v komfortu je například při běhu k nezaplacení. 
 
Potrpíte si na kvalitu zvuku a posloucháte doma z kvalitní audiosoustavy? Modely s vysoce kvalitním zvukem naleznete mezi circumaurálními, supraaurálními i intraaurálními sluchátky, protože je ale v takovém případě nejlepší minimalizovat okolní ruchy, prostřední kategorii nelze zcela doporučit. Především v tomto případě věnujte čas procházení diskuzních fór a recenzí, abyste o zvukovém podání měli co nejlepší představu.
 
Hráči videoher naleznou na trhu široký výběr specializovaných herních sluchátek s mikrofonem, převážně jde o modely s hlavovým mostem. Protože jsou často používána hodiny v kuse, dbejte na pohodlí nošení, které především u levnějších modelů nebývá ideální.
 
 
 

Parametry

 
U sluchátek se často nachází podrobná specifikace, její směrodatnost ale není velká. Za zmínku zde stojí frekvence, která by měla být vyšší než pro lidské ucho standardně slyšitelných 20–20 000 Hz. Důležitá je také tolerance. U modelů pro běžné posluchače většinou činí ±10 dB, což jinými slovy znamená, že části deklarovaného frekvenčního rozsahu mohou být výrazně utlumenější než jiné. U kvalitních sluchátek by tento parametr neměl překračovat ±3 dB.
 
 
Nelze univerzálně říci, jaká sluchátka mají nejlepší zvuk, jelikož to silně závisí na preferencích uživatele a poslouchané hudbě. Někdo preferuje podání zdůrazňující basovou složku, jiný zase vyrovnaný zvuk studiových modelů. Nejlepší cestou, jak si udělat jasno, je sluchátka vyzkoušet, alternativně lze vyhledat zkušenosti uživatelů. Nápovědou může být i popis produktu, především u sluchátek s výraznými basy to výrobci rádi zmiňují.
 
 
 

Jaké funkce mimo reprodukci zvuku sledovat?

Pokud sluchátka často používáte s telefonem, podívejte se po modelech s mikrofonem a ovládáním na kabelu. Některá umí pouze pauzovat/přehrát aktuální skladbu a přijmout hovor, jiná nabídnou i regulaci hlasitosti a přepínání skladeb. Pozor na to, že se staršími telefony a MP3 přehrávači nemusí tlačítka na kabelu být funkční. 
 
K většině špuntových sluchátek dostanete několik velikostí gumových nástavců, rozšířenější modely mají tu výhodu, že na internetu můžete sehnat i další rozměry a provedení. Některá supraaurální sluchátka taktéž nabízí možnost vyměnit ušní nástavce, v případě poškození těch původních je tak lze nahradit, někdy lze také sáhnout po nástavcích z jiného než původního materiálu.
 
 
 

S drátem, či bez?

 
Bezdrátová sluchátka jsou v současné době již poměrně rozšířená a spoustu populárních modelů seženete v obou variantách. U špuntových/peckových sluchátek drát většinou přítomen je, ale pouze spojuje sluchátka k sobě. Často se na něm také nachází ovládací panel s baterií, existují ale i modely bez něj. Ty však kvůli miniaturnímu akumulátoru přímo v těle sluchátka nabízí výdrž maximálně okolo pěti hodin. Naopak velká náhlavní sluchátka s baterií v jedné z mušlí dokážou hrát i dvanáct hodin v kuse. 
 
 
 
Co se týká výhod u sluchátek drátových, tak ta jsou oproti srovnatelně kvalitním bezdrátovým výrazně levnější, naopak high-endovým modelům se žádná bezdrátová po stránce zvuku nevyrovnají. Není potřeba u nich řešit nabíjení, při správné péči mají navíc delší životnost, protože u baterií se postupem času snižuje kapacita. Zaměřte se na délku kabelu, standardně se pohybuje okolo 120 cm, některá sluchátka jej ale mají i kratší, což třeba u vyšších jedinců již může být na překážku. U drátových sluchátek používaných při sportu určitě chtějte menší rezervu pro dostatek volnosti při pohybu. Důležitá je také hmotnost, rozdíly jsou znatelné zejména u větších náhlavních modelů.
 
 
 
 
 

Kvalitní materiály znamenají větší pohodlí i výdrž

 
Při nákupu sluchátek na denní nošení se zaměřte na provedení kabelu. Některá mají jen tenkou pryžovou ochranu, jiná silnější a pro jistotu ještě omotanou například textilní látkou. Kabel je nejnáchylnější na poškození, a to hlavně v místě, kde vyúsťuje do jednotlivých mušlí/špuntů a konektoru. Zde by sluchátka měla mít patřičně zesílenou ochranu.
 
 
U špuntových sluchátek se nejčastěji setkáte s jednoduchými pryžovými nástavci, standardně obdržíte tři až čtyři velikosti. Alternativou jsou dvojité či trojité špunty, jež se zasouvají hlouběji do uší a poskytnou ještě lepší izolaci. Seženete je k naprosté většině sluchátek, u méně známých modelů je ale třeba kompatibilitu vyzkoušet. Další variantou jsou podlouhlé pěnové nástavce, jež po zastrčení do zvukovodu mírně expandují, a tím jej izolují od okolních ruchů.
 
Levnější supraaurální sluchátka většinou využívají molitanové nástavce, u dražších se pak můžete setkat s koženými, textilními či s kombinací těchto materiálů. Circumaurální sluchátka mají část obepínající ušní boltec nejčastěji vyrobenou z umělé, výjimečně i pravé kůže, vnitřní krytí měniče je poté vyhotoveno z molitanu či textilu. Molitan je obecně nejnáchylnější na poškození a pro někoho nemusí být pohodlný. Kůže zase způsobuje pocení uší, vzniklou vlhkost ale špatně snáší, a proto je třeba ji po delším použití otřít suchým hadříkem. 
 
Porovnat sluchátka